Pogoda dla energooszczędnych / Komentarze do zmian pogodowych (sezon 2002/2003):
Październik 2002

Ochłodzenie, które zaczęło się w drugiej połowie września odczuwaliśmy również w październiku. Wprawdzie w pierwszej dekadzie miesiąca, tam gdzie pozwalają na to warunki regulacji instalacji grzewczej, możliwe było wyłączenie ogrzewania w nocy lub częściowo w ciągu dnia, jednak już od 6 listopada można było, bez utraty komfortu cieplnego, stosować wyłącznie osłabienie nocne. Przyczyną był wiatr i niskie temperatury zarówno w dzień, jak i w nocy. Charakterystyczne były też skoki temperatury - zobrazowane na zamieszczonym poniżej wykresie średniej temperatury dobowej. Temperatura minimalna -4,5oC była wyższa od minimalnej temperatury w październiku 2001 (-2,6oC). Temperatura maksymalna +17,7oC była w tym roku znacznie niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (+26,6oC). Aż 19 dni września charakteryzowały porywy wiatru, podczas których wyraźnie wzrasta zapotrzebowanie ciepła do ogrzewania. Ochłodzenie, które oddaje wykres średniej temperatury dobowej napływało do nas z północy, północnego-wschodu i wschodu oraz znad Atlantyku. Jak podaje w swoich biuletynach katowicki oddział IMGW "Tegoroczny październik ze średnią temperaturą +7,0oC, która jest niższa od średniej z wielolecia równej +8,6oC, należy do bardzo chłodnych miesięcy w wieloleciu 1961-2001. Niższe średnie notowano tylko w ciągu 7 lat ostatniego czterdziestolecia. Temperatura maksymalna należała do jednej z najniższych w rozpatrywanym okresie. Niższe notowano tylko w latach: 1972 i 1974. Temperatura minimalna należała także do jednej z najniższych.".

Tak więc tegoroczny październik należy zaliczyć do bardzo chłodnych. Odbiło się to na zużyciu paliwa i kosztach ogrzewania. W domu wzorcowym miesięczne zużycie gazu ziemnego do ogrzewania wynosiło 133 m3 (przy średniej temperaturze wewnętrznej ok. 19oC a więc niższej o ok. 2oC niż utrzymywanej w poprzednim sezonie grzewczym. Październik 2002 był o wiele chłodniejszy od października 2001 roku - średnia temperatura miesięczna była niższa aż o 4,2oC (!). Powinno to być impulsem do poważnego rozważenia możliwości termomodernizacji domu i wykonania - w pierwszej kolejności audytu energetycznego.

Wykres i dane dotyczą obszaru stacji meteorologicznej Katowice i zaczerpnięto je z publikacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Oddział Katowice.



audytor.net
Copyright(C) Krzysztof Presz, 2001-2009. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt: presz@audytor.net.
Ostatnia aktualizacja serwisu: 21-04-2013