Pogoda dla energooszczędnych / Komentarze do zmian pogodowych (sezon 2003/2004):
Listopad 2003

Listopad 2003 - cieplej niż w "typowym" listopadzie - średnia temperatura miesiąca +5oC, a więc prawie dwa stopnie powyżej średniej wieloletniej (3,1oC). Ta jesienna anomalia, podobnie jak w listopadzie ubiegłego roku (średnia 5,1oC), przyczyniła się do znacznych oszczędności energetycznych związanych z ogrzewaniem.

Na poniższym wykresie przedstawiono, jak zmieniała się średnia temperatura dobowa w listopadzie 2002 i listopadzie 2003 dla Katowic. Cieplejszy od przeciętnego listopad to w tym przypadku ok. 10% niższe rachunki za ogrzewanie.

Wykres opracowano na podstawie materiałów IMi GW o/ Katowice

Przyczyną nietypowych wysokich temperatur w trzeciej dekadzie października tego roku był napływ ciepłego powietrza aż z Libii, przez Włochy, Słowenię, Austrię i Morawy. Powietrze to było bardzo wilgotne. Wieczorem kondensując się tworzyło warstewkę wody na powierzchni terenu, budynkach, drzewach, itp. Typowe dla tego miesiąca były również zamglenia i licznie mgły. Podobnie jak w ubiegłym roku w listopadzie wiał halny przyczyniajac sie do wzrostu temperatury na południu Polski.audytor.net
Copyright(C) Krzysztof Presz, 2001-2009. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt: presz@audytor.net.
Ostatnia aktualizacja serwisu: 21-04-2013