Forum / Aktualny temat:
wkład kominkowy

Autor Wiadomość
Krzysztof
gość
wkład kominkowy
Wypowiedź z dnia: 2002-09-27, 21:41
Witam serdecznie!
Buduję dom i jestem obecnie na etapie jego wykańczania. Mam zamiar zastosować ogrzewanie gazem płynnym i wiem ,że nie jest to ogrzewanie najtańsze L. W związku z tym zamierzam wykorzystać do dogrzewania domu wkład kominkowy i system rozprowadzania ciepłego powietrza. Mam dom parterowy o powierzchni 140m2. Problem polega na tym, iż rozprowadzenie powietrza chciałbym wykonać samodzielnie ,jednak nigdzie nie mogę znaleźć danych na temat sposobu wykonania takiego rozprowadzenia. Gdyby Pan posiadał jakieś informacje na ten temat byłbym niezwykle wdzięczny za uzyskaną pomoc.Niestety firmy zajmujące się dystrybucją komików nie udzielają takich informacji.

Pozdrawiam
Krzysztof Malinowski

Odpowiedz .. Nowy temat .. Lista tematów ..

Audytor
audytor.net
Odp: wkład kominkowy
Wypowiedź z dnia: 2002-09-29, 09:24
Witaj Krzysztofie na forum

Sposób obliczania poszczególnych elementów kominka tradycyjnego podają liczne źródła krajowe i zagraniczne. Zasady projektowania w zależności od kubatury i przykładowy projekt kominka zamieszczono np. w poradniku "Instalacje w domkach jednorodzinnych" J. Sewerynik i inni Arkady 1986. Obliczenia cieplne należy wykonać wg obowiązujących norm. W przypadku zastosowania wkładu pomocne mogą ci być zasady projektowania obudowy. Tematykę ogrzewania powietrznego (rozprowadzenie powietrza) można znaleźć np w poradniku "Ogrzewanie i klimatyzacja" Recknagel i inni EWFE 1994. Obliczenia przewodów powietrznych przeprowadza się podobnie jak w przypadku instalacji wentylacji. Proponuję przede wszystkim sporządzenie szczegółowego rysunku w oparciu kontakt z dystrybutorem wkładu – warunki techniczne są specyficzne dla różnych typów wkładów i do tego należy dostosować projekt. (od tego bym zaczął). Pamiętaj także o warunkach technicznych dotyczących instalacji spalinowej (odbiór) i o tym, że instalacja musi być bezpieczna!

Wkłady kominkowe typu "I" instalujemy w pomieszczeniach obiektów posiadających ogrzewanie podstawowe (np. centralne ogrzewanie grzejnikowe). Kominek będzie pełnił rolę wspomagającego źródła ciepła. W tym przypadku czas pracy przy ogniu zredukowanym (po jednym załadunku paliwa) jest krótszy niż 10 godzin i nie uzyskamy wystarczająco dużo ciepła, np. przez całą noc. Wkład typu "C" może służyć jako podstawowe źródła ciepła. Nadają się do ogrzewania małego domu jednorodzinnego lub mieszkania. Konstrukcja wkładu umożliwia funkcjonowanie paleniska bez przerw nocnych.

Moc wkładu kominkowego określamy na podstawie obliczeń zapotrzebowania ciepła wg PN-B-02025:1999 oraz PN-B-03406:1994. Przy doborze uproszczonym – nowy budynek i dobra izolacja cieplna, można oszacować moc przyjmując wskaźnik 30 – 40 W/m3 kubatury. Kominki z wkładami grzewczymi ogrzewającymi kilka pomieszczeń pracują najczęściej w systemie ogrzewania powietrznego, grawitacyjnego. Należy wybrać wkład izolowany z zewnętrznym płaszczem wykonanym z blachy stalowej, tworzącym komorę grzewczą tzw. dystrybutor gorącego powietrza, umożliwiający transport ciepła za pomocą systemu kanałów do innych pomieszczeń. Jest to najprostszy, najtańszy, skuteczny system ogrzewania lub dogrzewania domu. Wymaga on jednak odpowiedniej lokalizacji kominka. Drugim sposobem jest wspomaganie mechaniczne poprzez stwarzanie nadciśnienia na wlocie zimnego powietrza lub zasysanie i tłoczenie do instalacji gorącego powietrza z dystrybutora. W tym przypadku rozprowadzenie powietrza w domu parterowym jest możliwe do odleglejszych pomieszczeń.

System powietrznego ogrzewania kominkowego może współpracować z centralnym ogrzewaniem olejowym dzięki zainstalowaniu termostatów. Istotnie daje to oszczędności jeżeli termostaty rozpoznają kominek jako inne źródło ciepła.

Lokalizacja kominka powinna umożliwić rozprowadzenie ciepła do ogrzewanych pomieszczeń. Zazwyczaj najlepsze jest centralne miejsce na kondygnacji. Przy stosowaniu wkładów kominkowych z paleniskiem zamkniętym praktyczniejszym rozwiązaniem jest podłączenie króćca wylotowego wkładu za pomocą stalowej pionowej rury do komina wykonanego w lekkiej konstrukcji (połączenie sufitowe). Oszklone drzwiczki wkładu pełnią rolę drzwiczek rewizyjnych. Niestety nasze przepisy nie przewidują takiego rozwiązania i należy je uzgodnić z miejscowym zakładem kominiarskim. Stosuje się więc podłączenie tradycyjne za pomocą kolanka lub skośnej rury do murowanego od fundamentów komina. W Twoim budynku drzwiczki rewizyjne będą znajdować się za kominem lub ścianą. Ponad wkładem za granicą stosuje się moderator ciągu (trójnik z przepustnicą), który stabilizuje ciąg kominowy zasysając gorące powietrze, które miesza się z spalinami. Ponieważ polskie przepisy przewidują szczelne połączenie wkładu z kominem obawiam się, że kominiarz nie wyrazi zgody na jego zastosowanie.

Podczas pracy wkładu ciepło promieniuje przez szybę i przez ścianki żeliwne i przez rurę przyłączeniową. Temperatura ścianki wkładu jest wysoka. Należy do obudowy stosować jedynie materiały odporne na wysoką temperaturę. Ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się ścianek obudowy zapewnia tzw. dystrybutor gorącego powietrza (rodzaj okapu). Przestrzeń z obydwu stron dystrybutora jest wentylowana (dylatacja). Jeżeli dystrybutor nie jest dołączony do wkładu można go wykonać samodzielnie. Dystrybutor gromadzi nagrzane powietrze co umożliwia rozprowadzenie go specjalnymi kanałami lub rurami do poszczególnych pomieszczeń, zakończonymi regulowanymi kratkami, gdzie swobodnie się rozchodzi. W skład zestawu kształtek (przy rozprowadzaniu przewodami z blachy ocynkowanej) wchodzą czwórnik, trójniki Y i T, kolanka, przepustnice, redukcje, skrzynki rozdzielcze, kształtki i kanały prostokątne, izolowane rury i przewody giętkie, opaski zaciskowe. Przy wentylacji grawitacyjnej długość odcinka przewodów poziomych z pieca do pomieszczenia ograniczona jest do 2 m. Lepiej prowadzić je pod izolacją przegród zewnętrznych – mniejsze straty. Jeżeli przewody rozprowadzające prowadzone są w przestrzeni nieogrzewanej, musza być bardzo dokładnie ocieplone i uszczelnione (!). Także wytłumione.

Kominek zasysa ostudzone powietrze od spodu. W tym celu robi się w obudowie specjalne wnęki. Pożądane jest wykonanie dopływu powietrza pod kominek z zewnątrz z możliwością regulacji przepływu ilości powietrza do komory spalania (kanał – rura - doprowadzający powietrze zewnętrzne wprost do paleniska z przepustnicą regulowaną). Zapewnia to na sprawne działanie wentylacji w domu nawet, gdy pali się w kominku. W Twoim nowym domu przy szczelnych oknach, dobrze ocieplonych i uszczelnionych przegrodach zewnętrznych przy pracy kominka wymiana powietrza może być niewystarczająca i może w rezultacie podnosić się stężenie dwutlenku węgla. To zagadnienie wymaga szczególnej uwagi. Należy wyznaczyć drogę cyrkulacji powietrza w domu ( z kominka i z powrotem) i przewidzieć odpowiednie rozmieszczenie kratek.
Gdy do rozprowadzenia ciepła konieczny jest obieg wymuszony musisz kupić specjalną dmuchawę kominkową z termostatem, którą należy zamontować zgodnie z zaleceniami producenta.

Powodzenia

audytor

Odpowiedz .. Nowy temat .. Lista tematów ..

Copyright(c) webmaster@audytor.net, 2002-2004. Wszelkie prawa zastrzeżone.

.. Odpowiedz .. Nowy temat .. Lista tematów ..

audytor.net
Copyright(C) Krzysztof Presz, 2001-2009. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt: presz@audytor.net.
Ostatnia aktualizacja serwisu: 21-04-2013