Forum / Aktualny temat:
Powierzchnia ogrzewana na poddaszu użytkowym

Autor Wiadomość
pitt
gość
Powierzchnia ogrzewana na poddaszu użytkowym
Wypowiedź z dnia: 2009-07-20, 12:18
Interesuje mnie jak dotąd nie do końca sprecyzowana odpowiedź na pytanie jak należy wyznaczać i przyjmować powierzchnię ogrzewaną w budynku mieszkalnym na poddaszu użytkowym. Znam teorię mówiącą, że liczy się jak powierzchnię użytkową poddasza oraz taką, że liczy się powierzchnię netto poddasza tzn. w prostym rozumieniu powierzchnię podłóg poddasza.
Proszę o fachową opinię.

Odpowiedz .. Nowy temat .. Lista tematów ..

Audytor
audytor.net
Odp: Powierzchnia ogrzewana na poddaszu użytkowym
Wypowiedź z dnia: 2009-07-28, 05:19
Ma Pan rację – jest zbyt wiele sprzecznych przepisów. Powierzchnia użytkowa ogrzewana to powierzchnia o regulowanej temperaturze powietrza – chodzi zarówno o ogrzewanie i chłodzenie. Jeżeli takie pomieszczenia o regulowanej temperaturze są na poddaszu (strop jest pochyły) zalicza się do powierzchni o regulowanej temperaturze 100% powierzchni podłogi obliczanej dla wymiarów budynku w stanie wykończonym, na poziomie podłogi, nie licząc listew przypodłogowych, progów, itp., bez powierzchni otworów na drzwi i okna w elementach zamykających, za to z powierzchnią elementów nadających się do demontażu. Taką przyjąłbym zasadę obmiaru za PN-ISO 9836.
Do obliczenia strumienia powietrza wentylowanego zaś kubaturę wewnętrzną uwzględniającą pochyły strop, a więc iloczyn powierzchni ogrzewanej i średniej wysokości stropu poddasza.

Wprawdzie nie wprost, ale tak można odczytać wyjaśnienie MI jak należy rozumieć pojęcie powierzchni użytkowej Af. „…. Przez Af należy rozumieć powierzchnię pomieszczeń, które ze względu na swoją funkcję powinny być ogrzewane albo chłodzone.”

Zasada obmiaru, że powierzchnię pomieszczeń lub ich części o wysokości w świetle równej lub większej od 2,20 m należy zaliczać do obliczeń w 100%, o wysokości równej lub większej od 1,40 m, lecz mniejszej od 2,20 m - w 50%, o wysokości mniejszej od 1,40 m pomija się całkowicie - nie ma tu zastosowania, choć dotyczy stosunków prawnych łączących lokatorów z właścicielami i stosuje się także przy ustalaniu podatków i opłat lokalnych.

Odpowiedz .. Nowy temat .. Lista tematów ..

Copyright(c) webmaster@audytor.net, 2002-2004. Wszelkie prawa zastrzeżone.

.. Odpowiedz .. Nowy temat .. Lista tematów ..

audytor.net
Copyright(C) Krzysztof Presz, 2001-2009. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt: presz@audytor.net.
Ostatnia aktualizacja serwisu: 21-04-2013