Forum / Aktualny temat:
Piec na drewno

Autor Wiadomość
Mariusz
gość
Piec na drewno
Wypowiedź z dnia: 2003-03-28, 21:33
Jestem na etapie wyboru kotła.
W projekcie zaproponowano kocioł olejowy VITOLA 111 (15kW) lub gazowy VITOPEND 100 (24kW). Od znajomego dowiedziałem się o piecu na zgazowane drewno. Czy to dobry i ekonomiczny wybór? Chcałbym mieć w 2 łazienkach i w kuchni ogrzewanie podłogowe a pozostałe powieszcenia konwencjonalne (grzejniki firmy PURMO). Proszę o poradę.

Odpowiedz .. Nowy temat .. Lista tematów ..

Audytor
audytor.net
Odp: Piec na drewno
Wypowiedź z dnia: 2003-03-30, 17:03
Z Pana listu wynika, że kotłownia może być zasilana różnymi paliwami. VITOPEND 100, to niskotemperaturowy kocioł wiszący – także występujący jako dwufunkcyjny, VITOLA 111 to niskotemperaturowy kocioł stojący z zintegrowanym pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody, wymagający już więcej miejsca do zamontowania.

Natomiast kocioł na paliwo stałe – drewno - w przypadku, gdy występuje obieg ogrzewania podłogowego wymaga skomplikowanego rozwiązania układu kotłowni (nie jest to rozwiązanie typowe! – kotłów na paliwo stałe nie stosuje się w układach ogrzewania podłogowego). Kocioł taki pracuje przy minimalnej temperaturze powrotu powyżej 65 stopni C. Temperatura wody zasilającej instalację c.o. to 80 – 90 stopni C. Przy niskiej temperaturze w obwodzie ogrzewania podłogowego i wysokiej w układzie kotłowym wymaga to rozdzielenia obydwu obiegów. Skuteczne rozwiązanie to zastosowanie zasobnika akumulacyjnego.

Jeżeli ma Pan dostęp do taniego drewna, można porównać nakłady inwestycyjne w trzech wariantach: kocioł gazowy dwufunkcyjny, kocioł olejowy z zasobnikiem, kocioł na drewno z układem regulacyjnym obniżającym temperaturę zasilania obiegu ogrzewania podłogowego.

Zacząłbym od dobrego instalatora i ofert na takie wariantowe rozwiązania.

Trzeba również pamiętać, że ostatnio wprowadzono zakaz zasilania z kotła na paliwo stałe instalacji grzewczych wodnych systemu zamkniętego, wyposażonych w przeponowe naczynie wzbiorcze.

Pozdrawiam

audytor

Odpowiedz .. Nowy temat .. Lista tematów ..

Copyright(c) webmaster@audytor.net, 2002-2004. Wszelkie prawa zastrzeżone.

.. Odpowiedz .. Nowy temat .. Lista tematów ..

audytor.net
Copyright(C) Krzysztof Presz, 2001-2009. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt: presz@audytor.net.
Ostatnia aktualizacja serwisu: 21-04-2013