Wstępna ocena standardu energetycznego:
Sprawdź czy Twój dom jest energooszczędny

Czy Twoje rachunki są w normie?

A może można je znacząco obniżyć?

Aby się o tym przekonać odpowiedz na poniższe pytania, dotyczące konstrukcji i wyposażenia domu:

1. Ściany zewnętrzne domu wykonano z cegły ceramicznej, pustaków ceramicznych szczelinowych, z pustaków żużlobetonowych, cegły wapienno-piaskowej itp. materiałów i nie zastosowano do ich docieplenia materiałów termoizolacyjnych, na przykład styropianu, wełny mineralnej. tak
2. Strop poddasza użytkowego lub stropodach (dach) nie jest docieplony lub docieplony materiałem termoizolacyjnym o grubości do 10 cm tak
3. Strop nad piwnicą nieogrzewaną nie jest ocieplony. tak
4. Okna są nieszczelne - wyczuwalny jest strumień powietrza wentylacyjnego. tak
5. Instalacja ogrzewania jest systemu otwartego. Kocioł został wyprodukowany przed 1985 rokiem. tak

0 x TAK

Gdy na żadne z powyższych pytań nie udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi - nie jest źle. Nie oznacza to, że nie występują już możliwości obniżenia rachunków za ogrzewanie domu. Bądź ambitny. Kierunek wyznaczają nowoczesne technologie energooszczędne, a także lepsza konserwacja oraz działania bezinwestycyjne i niskonakładowe. A może należy ocieplić jakiś przemarzający fragment ściany lub stropu, zainstalować termostaty grzejnikowe lub automatykę pogodową.

Jeżeli na przynajmniej jedno pytanie udzieliłeś pozytywnej odpowiedzi, to na pewno należy pomyśleć o oszczędzaniu energii, a im więcej odpowiedzi na "tak", tym szybciej zacznij działać. Pamiętaj o tym, że za kilka lat koszty energii wzrosną tak, że wydrenują Twój rachunek w banku.

Sposobem na rozwiązanie tego problemu są preferencyjne kredyty bankowe przeznaczone na usprawnienia energetyczne, które spłacane są z oszczędności uzyskanych z niższych opłat za energię. Czy nie jest rozsądne inwestowanie swoich pieniędzy, które przeznaczasz na coraz wyższe rachunki za ogrzewanie, w poprawę standardu energetycznego domu? Jeżeli chcesz wiedzieć więcej wypełnij ankietę. Otrzymasz wstępną ocenę standardu energetycznego domu i oszacowanie rocznego potencjału oszczędności energetycznych.

Dowiesz się:

  • Czy Twój dom spełnia wymagania energooszczędności?
  • O ile niższe mogą być Twoje rachunki za energię?
  • Ile można zainwestować w termomodernizację domu bez angażowania własnych środków?

Uzyskana tą drogą ocena Twojego domu ułatwi Ci podjęcie decyzji o dalszych działaniach. Należy jednak zaznaczyć, że ocena ta nie jest audytem energetycznym Twojego domu, a otrzymane wyniki są tylko oszacowaniem.

Ankieta


audytor.net
Copyright(C) Krzysztof Presz, 2001-2009. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt: presz@audytor.net.
Ostatnia aktualizacja serwisu: 21-04-2013