Dom wzorcowy / Konstrukcja domu wzorcowego:
Opis budynku

Dom wzorcowy jest wolnostojącym budynkiem jednorodzinnym. Zbudowany jest w systemie technologiczno - konstrukcyjnym ARNIKA opartym na opatentowanym układzie elementów prefabrykowanym ścian, stropów i dachu. Dom jest piętrowy, częściowo z poddaszem użytkowym (nad garażem) i posadowiony jest na płycie fundamentowej (niepodpiwniczony). Bryłę budynku stanowi prostopadłościan nakryty dachem dwuspadowym, symetrycznym o kącie nachylenia połaci 30o. Nad garażem dach jest niższy, również dwuspadowy.

Fundamenty - ławy zbrojone posadowiono poniżej strefy przemarzania gruntu (1,2 m). Ocieplenie od strony podłoża stanowi warstwa styropianu o gr. 80 mm ułożona pomiędzy papą izolacyjną a warstwa gładzi cementowej. Ściany budynku są prefabrykowane z elementów typu AK i AO w systemie ARNIKA, mocowane do belki podwalinowej i oczepowej oraz pomiędzy sobą. Słupy konstrukcyjne ścian kształtowane są podczas montażu w module 1,2 m. Ściany wypełnione wełną mineralną gr. 150 mm. Od strony elewacji ciągła, bezspoinowa klejona do poszycia warstwa izolacji cieplnej z styropianu gr. 60 mm wykończona elastycznym tynkiem akrylowym na zbrojonym włóknem szklanym podkładzie polimerowo-mineralnym. Od strony pomieszczeń płyty gipsowo-kartonowe (2 x 12,5mm). Stropy prefabrykowane drewniane o rozpiętości 4,8 m z belkami stropowymi kształtowanymi podczas montażu w module 1,2 m. Więźba dachowa prefabrykowana - kratowe wiązary dachowe z tarcicy. Ocieplenie stropu górnej kondygnacji - warstwa modyfikowanego granulatu celulozowego Ekofiber gr. 200 mm. Dach pokryto dachówką cementową. Okapy dachu zostały ocieplone styropianem 60 mm. Okna z pcv - profil K34 oszklone szybą zespoloną 4/16/4T jednokomorową o współczynniku U=1,6 W/m2 K. System grzewczy - ogrzewanie wodne z obiegiem wymuszonym i z piecem zasilanym gazem ziemnym; podłogowe na parterze, na piętrze grzejniki konwekcyjne z zaworami termostatycznymi. Ciepła woda użytkowa podgrzewana w kotle gazowym (dwufunkcyjnym) doprowadzana jest do kuchni, łazienki z umywalką i prysznicem oraz łazienki z umywalką i wanną. Wentylacja naturalna - grawitacyjna. Nawiew powietrza poprzez stolarkę okienną, niekontrolowany.

Wyciąg powietrza niekontrolowany pionowymi przewodami wentylacyjnymi poprzez kratki wentylacyjne. Kuchenka do przygotowywania posiłków - elektryczna. Instalacja elektryczna - oświetlenie ogólne z żarówkami energooszczędnymi 220 V oraz oświetlenie funkcjonalne (punktowe) halogenowe 12V.

Dom wzorcowy jest jednym z budynków energooszczędnych - zużycie energii poniżej 70 kWh/m2 rok - wykonanych w systemie ARNIKA. Zdjęcia przykładowych domów zamieszczono na stronie internetowej w menu głównym. Elementy systemowe ARNIKA przeznaczone są do wykonywania części nadziemnych domów jednorodzinnych parterowych i jednopiętrowych w zabudowie wolnostojącej, bliźniaczej i szeregowej, z wyłączeniem ściany pomiędzy budynkami i wykonane są z drewna i materiałów drewnopodobnych. Budynki projektowane w systemie ARNIKA mogą być lokalizowane w I - IV strefie obciążenia śniegiem oraz dla stref od I do III obciążeń wiatrem przy dachach stromych o pochyleniu do 450 na wysokościach do 700 m n.p.m. Cechą charakterystyczną systemu ARNIKA jest kształtowanie podstawowych elementów konstrukcyjnych z tarcicy cienkiej. Konstrukcja nośna elementów wykonana jest z drewna, materiałów drewnopodobnych lub ze stali. Izolację termiczną i akustyczną stanowią płyty z wełny mineralnej i styropianu (wariantowo mogą być stosowane również płyty styrosupremowe). Paroizolacja z folii polietylenowej, a okładziny wewnętrzne z płyt gipsowo-kartonowych. Ściany zewnętrzne wykańczane są tynkiem cienkowarstwowym syntetycznym lub tynkiem cementowo-wapiennym bądź boazerią (drewnianą albo z tworzyw sztucznych). Elementy systemu ARNIKA projektuje się wg ogólnych zasad systemowych dla poszczególnych typów budynków, przestrzegając wymagania podane w załącznikach do świadectwa Instytutu Techniki Budowlanej, który dopuscił system do stosowania na terytorium RP. System ARNIKA uzyskał również opinię higieniczną Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.



audytor.net
Copyright(C) Krzysztof Presz, 2001-2009. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt: presz@audytor.net.
Ostatnia aktualizacja serwisu: 21-04-2013