Pogoda dla energooszczędnych / Komentarze do zmian pogodowych (sezon 2003/2004):
Październik 2003

Październik 2003- znowu powiało chłodem. Pogoda nie rozpieszcza "energooszczędnych". Tegoroczny październik należy do najzimniejszych od wielu lat. Jak podał PAP: "Średnia temperatura października była niższa o 2-3 stopnie od normy wieloletniej. Najchłodniej było w Wielkopolsce i na Śląsku - 3,2 stopnia poniżej normy, najcieplej - na Wybrzeżu i wschodzie kraju 2,1 stopnia poniżej normy." W Katowicach średnia miesięczna temperatura wyniosła 5,2oC i była niższa od temperatury średniej w październiku ubiegłego roku o 1,8 stopnia, który też należał do chłodnych.

W swoim biuletynie IMiGW Oddział Katowice podaje: "Temperatura maksymalna równa +19,9oC jest również jedną z najniższych w rozpatrywanym okresie. Niższe październikowe temperatury maksymalne zanotowano tylko w latach 1972 i 1974. Również temperatura minimalna klasyfikuje ten miesiąc do bardzo zimnych w wieloleciu. Niższe temperatury minimalne wystąpiły tylko w latach 1973, 1988 i 1991."

Wcześniej niż w ubiegłym roku o pięć tygodni spadł na Warmii i Mazurach pierwszy śnieg. Jeszcze wcześniej niż w Polsce zaskoczył mieszkańców południowych Niemiec niespodziewany atak zimy na ponad 2 miesiące przed jej kalendarzowym nadejściem. Również na południu naszego kontynentu w Bułgarii po ciepłych dniach spadł śnieg, a temperatura obniżyła się z 30oC do 4oC.

Zakładając porównywalne warunki eksploatacji urządzeń grzewczych, koszty ogrzewania w październiku były wyższe o ok. 5% - 7% niż w październiku ubiegłego roku i wyższe o ok. 10% niż obliczone dla standardowego pażdziernika.

Wykres zaczerpnięto z publikacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział w Katowicach.

Tak więc tegoroczny październik należy zaliczyć do bardzo, bardzo chłodnych. Odbiło się to na zużyciu paliwa i kosztach ogrzewania. W domu wzorcowym miesięczne zużycie gazu ziemnego do ogrzewania wynosiło 146 m3 (przy średniej temperaturze wewnętrznej ok. 19oC) i było wyższe o 10% od zużycia w październiku 2002 r.

Październik 2003 był o wiele chłodniejszy od października 2001 i 2002 roku. Powinno to być impulsem do poważnego rozważenia możliwości termomodernizacji domu i wykonania - w pierwszej kolejności - audytu energetycznego.audytor.net
Copyright(C) Krzysztof Presz, 2001-2009. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt: presz@audytor.net.
Ostatnia aktualizacja serwisu: 21-04-2013